2025-09-10
Rosyjskie drony nad Polską
Reakcje mediów w Skandynawii ...
więcej >>>

2025-09-06
Vejle: nowy kampus uniwersytecki
Dania inwestuje w edukację ...
więcej >>>

2025-09-04
Letbanen- nowość w komunikacji miejskiej Kopenhagi
2025-2026: linia Ishøj – Rødovre Nord ...
więcej >>>

2025-09-02
Szwedzi tworzą bazę logistyczną NATO
Enköping centrum nordyckiej logistyki ...
więcej >>>

2025-09-01
Wyspy Owcze - demograficzna torpeda
Lipiec 2025: 55 tysięcy mieszkańców ...
więcej >>>

2025-08-29
Molslinjen: największe katamarany elektryczne w Europie
Rejsy e-promów przez Kattegat od 2027/2028 ...
więcej >>>

2025-08-25
2025: Dania likwiduje usługi listowe
Koniec czerwonych skrzynek pocztowych ...
więcej >>>

2025-08-16
Wyspy Owcze - lider promocji w turystyce
Innowacje w marketingu i PR ...
więcej >>>

2025-08-11
Noc(e) Kultury na Północy
Gratisowa atrakcja dla turystów ...
więcej >>>

2025-08-07
Darmowe noclegi w… ogrodach Duńczyków
Społeczna inicjatywa Brug Min Baghave ...
więcej >>>

2025-08-04
2026: elektrycznym katamaranem przez Lysefjorden
Rejs przez jeden z najsłynniejszych fiordów Norwegii ...
więcej >>>

2025-07-30
Szwecja: BRIO, Lekoseum i świat Barbie
Największa kolekcja lalek Barbie w Europie ...
więcej >>>

2025-07-29
Wyspy Owcze: 29 lipca przypada święto narodowe
Ólavsøka – upamiętnienie króla Olafa II Haraldssona ...
więcej >>>

2025-07-24
Karaiby: zidentyfikowano dwa duńskie wraki
Echa kolonialnej przeszłości Danii ...
więcej >>>

2025-07-22
Wyspy Owcze: samonawigujące samochody dla turystów
Nowa kampania Visit Faroe Islands ...
więcej >>>

2025-07-18
Ulkerup Skov – śladami legendy
Tajemnicza leśna osada w duńskim Odsherred ...
więcej >>>

2025-07-16
Húsareynstunnilin: nowy tunel na Wyspach Owczych
Tórshavn zyskało obwodnicę ...
więcej >>>

2025-07-09
W Józefowie o Finlandii
Spotkanie z Anną Kulicką-Soisalon-Soininen ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

2010-06-20

Alandzki Festiwal Organowy już po raz 36!

Zaproszenie dla melomanów z Polski

Alandzki Festiwal Organowy, najstarsza impreza muzyczna w tym regionie Europy i jedna z najstarszych w Finlandii, odbędzie się w tym roku po raz 36. Ta znana i lubiana impreza, trwająca nieprzerwanie od 1975 roku, tradycyjnie rozpoczyna alandzkie lato kulturalne i cieszy się dużym uznaniem wśród miejscowej ludności, jak i licznie przybyłych na archipelag turystów.

W tegorocznym festiwalu, który potrwa od 27 czerwca do 3 lipca, wystąpią soliści i zespoły z ośmiu krajów: Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Polski, Francji, Holandii i Włoch. Polskę reprezentuje organista Marek Stefański z Krakowa, który wspólnie z Norweżką Jorun Marie Kvernberg wystąpi w dwóch koncertach pod nazwą "Polska i norweska muzyka ludowa".

Tegoroczny program jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Muzykę organową usłyszeć będzie można w dziewięciu zabytkowych kościołach. Organizatorzy przewidzieli klasyczne recitale organowe, koncerty tematyczne, kameralne i chóralne, a także koncert przeznaczony specjalnie dla dzieci. Zaplanowane są też trzy koncerty w południe w kościele św. Jerzego w Mariehamn z myślą głównie o turystach.
Na szczególną uwagę zasługuje koncert finałowy, kiedy to wystąpią dwie światowej sławy włoskie organistki Federica Iannella i Giuliana Maccaroni grające na cztery ręce. W programie znajdą się transkrypcje organowe m.in. kilku znanych uwertur Rossiniego. Podczas tego koncertu publiczność będzie mogła obserwować grę artystek na ekranie umieszczonym na dole kościoła dzięki transmisji wideo.

Alandzki Festiwal Organowy finansowany jest poprzez dotacje rządu autonomii Wysp Alandzkich, miasta Mariehamn, dekanatu i parafii biorących udział w koncertach oraz sponsorów miejscowych przedsiębiorstw i firm prywatnych.

Warto dodać, że jednym z organizatorów festiwalu jest mieszkający na Wyspach Alandzkich Henryk Gwardak - muzyk organowy, prowadzący jednocześnie jedyny serwis internetowy poświęcony Alandom. Organizatorzy serdecznie zapraszają turystów z Polski!

Wśród patronów medialnych festiwalu jest magazyn "Zew Północy".

Szczegółowy program i zdjęcia wykonawców zobaczyć można na stronie internetowej festiwalu: www.alfest.org

Informacje o Wyspach Alandzkich: www.gwardak.com

Zdjęcie: www.alfest.org

wcześniejszy news archiwum wiadomości

  © 2002-2019 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.