Rozpoczął się 37. Alandzki Festiwal Organowy - najstarsza impreza muzyczna w tym regionie Europy i jedna z najstarszych w Finlandii. Ten znany i lubiany festiwal, trwający nieprzerwanie od 1975 roku, tradycyjnie rozpoczyna alandzkie lato kulturalne i cieszy się dużym uznaniem wśród Alandczyków, jak i licznie przybyłych na archipelag turystów.
W tegorocznym festiwalu, który potrwa od 26 czerwca do 2 lipca, wystąpią soliści i zespoły z Wysp Alandzkich, Finlandii, Szwecji, Francji, Włoch, Chorwacji, Włoch, Litwy, Islandii. Polskę reprezentuje organista Karol Hilla.
Program jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Muzykę organową usłyszeć będzie można w zabytkowych kościołach na archipelagu. Organizatorzy przewidzieli klasyczne recitale organowe, koncerty tematyczne, kameralne i chóralne, a także koncert przeznaczony specjalnie dla dzieci. Tegoroczna edycja festiwalu zbiega się ze 150-leciem miasta Mariehamn - stolicy Alandów.
Alandzki Festiwal Organowy finansowany jest poprzez dotacje rządu autonomii Wysp Alandzkich, miasta Mariehamn, dekanatu i parafii biorących udział w koncertach oraz sponsorów miejscowych przedsiębiorstw i firm prywatnych.
Warto dodać, że organizatorem festiwalu jest mieszkający na Wyspach Alandzkich Henryk Gwardak - muzyk organowy, prowadzący jednocześnie jedyny serwis internetowy poświęcony Alandom, a także alandzki współpracownik "Zewu Północy".
Szczegółowy program i zdjęcia wykonawców zobaczyć można na stronie internetowej festiwalu: www.alfest.org
Informacje o Wyspach Alandzkich: www.gwardak.com
Zdjęcie: www.alfest.org
|