2026-06-11
Bornholm: startuje Folkemødet
Największy festiwal polityczny w Danii ...
więcej >>>

2026-06-09
Dzień Autonomii Alandów
Wyspy Alandzkie świętują ...
więcej >>>

2026-06-06
Święto narodowe Szwecji
Upamiętnienie wyboru Gustawa Wazy na króla ...
więcej >>>

2026-06-05
Dania: Grundlovsdag Dzień Konstytucji
Święto u skandynawskich sąsiadów ...
więcej >>>

2026-06-03
Dania ma nowy rząd. Jest program
Niższe podatki, więcej osłon socjalnych ...
więcej >>>

2026-06-02
SAS: koniec lotów na Grenlandię
Skandynawski operator zamyka linię po zaledwie roku ...
więcej >>>

2026-05-29
Kopenhaga – stolica dobrego życia
Nowa książka o stolicy Danii ...
więcej >>>

2026-05-26
Wyspy Owcze: UArctic 2026
Wielki kongres arktyczny ...
więcej >>>

2026-05-20
Trzęsienie ziemi w Danii o sile 3,9 stopnia
Wstrząsy w strefie uskoków ...
więcej >>>

2026-05-17
Norwegia: 17 maja - Dzień Konstytucji
212. rocznica wydarzenia z Eidsvoll ...
więcej >>>

2026-05-13
Magazyn Skandynawski "Zew Północy" nr 44
Nowe wydanie już dostępne ...
więcej >>>

2026-05-09
XII Dni Skandynawskie w Szczecinie
„Well connected – połączeni zdrowiem ...
więcej >>>

2026-05-08
Król Fryderyk X na Bornholmie
Hołd dla ofiar bombardowań z 1945 r. ...
więcej >>>

2026-05-07
Bałtycka tarcza NATO. Manewry w Danii i Szwecji
Polscy żołnierze na Bornholmie ...
więcej >>>

2026-05-06
Dania: najciekawsze zielone przestrzenie miast
4 wyróżnienia, 1 porażka ...
więcej >>>

2026-04-25
SAS: 80-lecie ze szczyptą goryczy
Odwołane loty, rosnące ceny ...
więcej >>>

2026-04-18
Qaqortoq: nowe lotnisko na Grenlandii
Południe wyspy łatwiej dostępne ...
więcej >>>

2026-04-16
Busy autonomiczne w Skandynawii
Fiasko projektu w Trelleborgu ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

2011-07-01

Sonkajärvi: Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon

Zwariowana impreza w Finlandii

Finowie są znani z kilku nietypowych imprez. Jednym z przykładów są zawody w rzucie telefonem komórkowym, które przy okazji promują fińską Nokię. Nie mniej znane są rozgrywane w dniach 1-2 lipca 2011 r. Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon, które organizowane są tu od roku 1992.

Turniej odbywa się w liczącej ok. 5.000 mieszkańców miejscowości Sonkajärvi, znajdującej w pobliżu Iisalmi (środkowa Finlandia). Co roku na to wydarzenie zjeżdża ponad 10.000 gości, licznie reprezentowane są także media z poważnymi stacjami TV na czele.

W zawodach bierze udział kilkadziesiąt damsko-męskich drużyn, głównie z Finlandii, choć także z USA, Australii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Estonii, której reprezentanci zdominowali w ostatnich latach tę imprezę.

W koronnej konkurencji panowie muszą pokonać z niesioną na ramieniu panią dystans 253,5 metra. Trasa ma zróżnicowany charakter - od piasku, poprzez głęboką na metr przeszkodę wodną, aż po trawę, na której łatwiej finiszować. Aktualny rekord należy do pary z Estonii i wynosi 55,5 s.

Przepisy dotyczące startu są bardzo restrykcyjne i wspominają o takich elementach jak wiek i minimalna waga małżonki (jeśli waży mniej niż 49 kg musi założyć odpowiednio obciążony plecak). Liczy się też przebranie, ale najważniejszy pozostaje czas, w jakim uda się pokonać najeżony przeszkodami tor.

Zwycięzcy otrzymują, oprócz zaszczytnego tytułu, nagrody rzeczowej i innych drobiazgów, równowartość wagi małżonki w piwie.

Korzenie tej imprezy sięgają XIX w., kiedy to jeden z miejscowych zbójców miał przyjmować do swojej grupy tylko tych, którzy wykazali się odpowiednimi umiejętnościami, w tym biegiem z uprowadzoną z jednej z okolicznych wiosek białogłową (porwania kobiet były wówczas na porządku dziennym).

Więcej na temat mistrzostw można przeczytać na stronie: www.eukonkanto.fi

wcześniejszy news archiwum wiadomości

  © 2002-2019 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.