2025-11-24
Árstíðir – zjawiskowy zespół z Islandii
Grudniowe koncerty w Polsce ...
więcej >>>

2025-11-21
Wyspy Owcze coraz bliżej członkostwa w WTO
Farerzy złożyli oficjalny wniosek ...
więcej >>>

2025-11-17
Tarczyński: Szwecja jest stracona
Samnytt cytuje polskiego europosła ...
więcej >>>

2025-11-15
Norweska telewizja obraziła Polaków
Protest Polonii norweskiej ...
więcej >>>

2025-11-14
Szwecja: interaktywna mapa migracji
Zobacz, jak zmieniał się napływ imigrantów w XXI w. ...
więcej >>>

2025-11-12
Nordic Focus Festival 2025
Gdańsk w klimacie Północy ...
więcej >>>

2025-11-10
Skania: wigilia Św. Marcina
Mårten gås i Mårtenafton ...
więcej >>>

2025-11-05
Skania: akcja promocyjna z… ciszą
Quietude – sposób na przyciągnięcie turystów ...
więcej >>>

2025-11-03
Farerzy wydrążą kolejny podmorski tunel!
Suðuroytunnilin po roku 2030 ...
więcej >>>

2025-10-29
Wyspy Owcze będą współprzewodniczyć Radzie Nordyckiej
Nowa kadencja od stycznia 2026 ...
więcej >>>

2025-10-27
Rejsy Kopenhaga – Oslo: sukces Gotlandsbolaget
Rekord po przejęciu linii promowej ...
więcej >>>

2025-10-23
Nagrody Rady Nordyckiej 2025 - triumf Farerów
Największy sukces Wysp Owczych od kilku dekad ...
więcej >>>

2025-10-20
Islandia mniej bezpieczna dla turystów
Spadek z pierwszego miejsca na świecie ...
więcej >>>

2025-10-18
Czechy: Festiwal Arktyczny 2025
Kolejna edycja wydarzenia poświęconego Północy ...
więcej >>>

2025-10-13
Mecz Wyspy Owcze–Czechy 2:1
Wielki sukces farerskiej piłki ...
więcej >>>

2025-10-10
„Stąd i stamtąd”: zapiski uciekinierki z PRL do Skandynawii
Książka Ewy Daneli Burdon ...
więcej >>>

2025-10-08
Wyspy Owcze: sukcesy polskich trenerów
Łukasz Cieślewicz zdobył Puchar Wysp Owczych ...
więcej >>>

2025-10-02
Höga Kusten: rekordowe lato
Szwedzkie Wysokie Wybrzeże przyciąga turystów ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

2024-02-08

Islandia, Grindavík: erupcja po raz trzeci

Znów gorąco na półwyspie Reykjanes

18 grudnia 2023 r. pomiędzy Sýlingarfell i Hagafell na północ od Grindavíku na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części Islandii rozpoczęła się spodziewana od listopada erupcja wulkaniczna. Magma wydobywała się wówczas na powierzchnię ze szczeliny przecinającej krater Sundhnúksgígar. Erupcja była spokojna - mimo obaw, potoki lawy nie zagroziły pobliskiemu Grindavíkowi, choć w obawie przed skutkami ożywienia ogniska magmy przeprowadzono ewakuację mieszkańców i rozpoczęto budowę wałów ochronnych. Krótko przed Bożym Narodzeniem erupcja ustała, dzięki czeku mieszkańcy mogli wrócić do domów.

14 stycznia 2024 r. w godzinach rannych doszło do ponownego ożywienia ogniska magmy – po serii trzęsień ziemi, erupcja w szczelinie na północny wschód od Grindavíku rozpoczęła się na nowo, w wyniku czego w nocy zarządzono ponowną ewakuację mieszkańców. Po otwarciu drugiej szczeliny, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, potok lawy zniszczył kilka domów w Grindavíku. Wkrótce erupcja wygasła.

Po raz trzeci natura dała znać o sobie rankiem 8 lutego 2024 r. na północny wschód od Sýlingarfell. Tym razem potok lawy przekroczył kluczową drogę Grindavíkvegur i zagroził infrastrukturze przesyłowej – istnieje niebezpieczeństwo wstrzymania dostaw ciepłej wody i prądu nie tylko dla wyludnionego Grindavíku, ale i sąsiednich obszarów, w tym okolic Keflavíku.

Sytuację na półwyspie Reykjanes można obserwować z kilku kamer zainstalowanych przez stację radiowo-telewizyjną RUV. Link do kamery ustawionej na wulkanicznym masywie Thorbjörn znajduje się TUTAJ

wcześniejszy news archiwum wiadomości

  © 2002-2019 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.