Magazyn Skandynawski "Zew Północy" wraz z
Biurem Podróży NARVAL - Ekspedycje Polarne
zapraszają czytelników na zimową wyprawę na Spitsbergen,
największą wyspę arktycznego archipelagu Svalbard.
Termin: 1-4 kwietnia 2019
Wyprawa zaczyna się i kończy na Spitsbergenie. Termin: 1-4 kwietnia 2019. Do tego należy dodać 2 dni na transfery lotnicze. Na Spitsbergenie to jeszcze okres zimowy, z długim dniem i białymi nocami.
Wyprawa jest kameralna: w wyjeździe weźmie udział tylko 8 osób. Towarzyszyć im będzie doświadzony polarnik z Biura Podróży NARVAL, który zadba o bezpieczeństwo wyprawy.
Zimowy pobyt na Spitsbergenie nie należy do tanich. Drogi jest zwłaszcza wynajem sprzętu. Koszt wyprawy to 6500 zł od osoby, do tego należy dodać cenę biletów lotniczych (ok. 1500- 2000 zł).
Patronat medialny nad wyprawą sprawuje jedyny w Polsce periodyk poświęcony Skandynawii i związanym z krajami nordyckimi obszarami Arktyki. Spitsbergen ma swoje stałe miejsce na łamach magazynu. Więcej...
Organizatorem wyjazdu jest jedyne w Polsce biuro podróży, wyspecjalizowane w autorskich wyprawach polarnych do Arktyki w systemie całorocznym, również podczas arktycznej zimy i wiosny. Więcej...
Przelot na Spitsbergen we własnym zakresie. Transfer z lotniska do miejsca noclegowego w Longyearbyen.
****************************************************
Nocleg: polski dom w Longyearbyen
Start wyprawy. Ale zanim wyruszymy w teren, rozsądnie jest poświęcić nieco czasu na aklimatyzację. Spacer uliczkami norweskiej stolicy Svalbardu - Longyearbyen oraz piesze wędrówki po jej najbliższych okolicach to doskonała okazja do oswojenia się z arktycznym klimatem.
Na naszej trasie napotkamy wiele obiektów historycznych, naukowych, ważnych dla funkcjonowania polarnej osady – siedzibę Gubernatora, Uniwersytet Svalbardzki (UNIS), Globalny Bank Nasion, liczne pozostałości działalności górniczej. Chętni będą mogli zwiedzić ekspozycje Muzeum Polarnego,
Galerii Svalbardzkiej oraz muzeum ekspedycji, których celem było zdobycie bieguna północnego.
******************************************************
Dystans do pokonania tego dnia piechotą: ok. 10 km.
Czas trwania: 7-8 godzin.
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.
Rankiem transfer na miejsce startu wyprawy psimi zaprzęgami – do doliny Adventdalen (okolice Camp Barentz). Szkolenie z obsługi zaprzęgu, dobór wyposażenia - każdy z uczestników otrzyma komplet odzieży zapewniającej komfort termiczny podczas jazdy psim zaprzęgiem: kombinezon, buty oraz łapawice. Uczestnicy poruszają się dwuosobowymi zaprzęgami, zamiennie w charakterze prowadzącego zaprzęg lub pasażera.
Po dwóch godzinach jazdy dotrzemy do jaskini lodowcowej, położonej w jednym z lodowców zwieńczających górną część doliny Bolterdalen. Główny korytarz jaskini, którym będziemy się poruszać, liczy kilkaset metrów. Wydrążony przez wody roztopowe lodowca zawiera bogatą szatę naciekową – lodowe stalagmity i stalaktyty, które rokrocznie, podczas wiosennych roztopów, ulegają zniszczeniu. Odbudowują się na nowo jesienią, gdy na Spitsbergen powraca mróz.
Po wyjściu z jaskini spożyjemy lekki lunch i zjedziemy w dół Bolterdalen. Późnym popołudniem powrót do miejsca noclegowego w Longyearbyen.
***********************************************************
Dystans do pokonania tego dnia psim zaprzęgiem: ok. 20 km.
Czas trwania: 6 – 7 godzin.
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.
Kontynuujemy naszą wędrówkę po Spitsbergenie. Tym razem poruszać będziemy się na nartach, ciągnąc za sobą sanie ekspedycyjne - pulki. To klasyczny system transportu sprzętu i żywności podczas narciarskich wypraw polarnych. Naszym celem jest Hiorthhamn – historyczna, opuszczona część Longyearbyen, położona na północno-wschodnim brzegu Adventfjordu. Miejsce to nazywane jest również Moskushamn, ponieważ w roku 1929 podjęto próbę jego zasiedlenia populacją sprowadzonego z Grenlandii wołu piżmowego. Roztacza się stąd rozległa panorama współczesnych dzielnic Longyearbyen. Podziwiać można także wspaniałe widoki gór i lodowców zachodniego Isfjordu.
Tego dnia wędrować będziemy wzdłuż wybrzeża Morza Grenlandzkiego i obserwować różnorodne formy lodowego wybrzeża. Na krach lodowych będziemy wypatrywali fok. Będziemy też testować różne techniki poruszania się w zimowej Arktyce, a w zaimprowizowanym obozie przygotujemy posiłek i zakosztujemy liofilizowanej kuchni ekspedycyjnej.
Drogę powrotną obierzemy środkiem potężnej doliny Adventdalen.
***********************************************************
Dystans do pokonania tego dnia na nartach: ok. 12 km
Czas trwania: 8 – 9 godzin
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.
Rankiem transfer na miejsce startu wyprawy skuterami śnieżnymi. Instruktaż dotyczący jazdy skuterem oraz dobór wyposażenia - każdy z uczestników otrzyma komplet odzieży
zapewniającej komfort termiczny podczas jazdy skuterem: kombinezon, buty, kominiarkę, kask oraz łapawice.
Wyruszamy w stronę osady górniczej Barentsburg – rosyjskiej enklawy na Svalbardzie. Podróżujemy zaśnieżonymi dolinami – kanionem Todalen i potężną Colesdalen, a następnie wybrzeżem Isjiordu, poprzez przylądki Kapp Laila i Kapp Heer.
Po dotarciu do Barentsburga odbędziemy surrealisty spacer jego ulicami, rodem z ubiegłej epoki. W centrum osady wciąż tkwi popiersie Lenina, a jeden z bloków mieszkalnych opatrzono wielkim transparentem „Naszym celem komunizm". Będziemy też mieli okazję zakosztować rosyjskiej kuchni.
W drodze powrotnej, jeśli warunki na to pozwolą, obierzemy alternatywą trasę poprzez wielkie doliny Grøndalen i Skiferdalen. Do Longyearbyen powrócimy we wczesnych godzinach wieczornych.
***********************************************************
Dystans do pokonania tego dnia skuterami: ok.120 km.
Czas trwania: 9 - 10 godzin
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.
Podróż lotnicza wybraną trasą do Polski.
Zaproś na wyprawę przyjaciół