ZEW PÓŁNOCY:
Arktyka na nartach, psim zaprzęgiem, skuterem…

SVALBARD 2019

Magazyn Skandynawski "Zew Północy" wraz z
Biurem Podróży NARVAL - Ekspedycje Polarne
zapraszają czytelników na zimową wyprawę na Spitsbergen,
największą wyspę arktycznego archipelagu Svalbard.
Termin:  1-4 kwietnia 2019  

free bootstrap theme

TERMIN WYPRAWY

Wyprawa zaczyna się i kończy na Spitsbergenie. Termin: 1-4  kwietnia 2019. Do tego należy dodać 2 dni na transfery lotnicze. Na Spitsbergenie to jeszcze okres zimowy, z długim dniem i białymi nocami. 

UCZESTNICY

Wyprawa jest kameralna: w wyjeździe weźmie udział tylko 8 osób. Towarzyszyć im będzie doświadzony polarnik z Biura Podróży NARVAL, który zadba o bezpieczeństwo wyprawy.

KOSZTY

Zimowy pobyt na Spitsbergenie nie należy do tanich. Drogi jest zwłaszcza wynajem sprzętu. Koszt wyprawy to 6500 zł od osoby, do tego należy dodać cenę biletów lotniczych (ok. 1500- 2000 zł).

Organizatorzy

Mobirise

Magazyn Skandynawski "ZEW PÓŁNOCY"

Patronat medialny nad wyprawą sprawuje jedyny w Polsce periodyk poświęcony Skandynawii i związanym z krajami nordyckimi obszarami Arktyki. Spitsbergen ma swoje stałe miejsce na łamach magazynu. Więcej...

Mobirise


Biuro Podróży NARVAL - EKSPEDYCJE POLARNE

Organizatorem wyjazdu jest jedyne w Polsce biuro podróży, wyspecjalizowane w autorskich wyprawach polarnych do Arktyki w systemie całorocznym, również podczas arktycznej zimy i wiosny. Więcej...

Zimowy urok Arktyki


Ta ekspedycja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą doświadczyć szerokiego wachlarza sposobów podróży po Arktyce zimą. Dla tych, którzy wciąż wahają się, czy zaangażować się w ambitny zimowy projekt, będzie to doskonała okazja do zdobycia pierwszych polarnych, zimowych szlifów. Stopień trudności wyprawy został tak dobrany, by mogły w niej udział osoby po raz pierwszy odwiedzające Arktykę.

Arktyka zimą dramatycznie różni się od tej, znanej z letnich wędrówek. Granice pomiędzy sferami morza, skał i lodowców zacierają się - pejzaż zdominowany jest przez śnieg i lód. Co nie znaczy, że zimowe, arktyczne pustkowie jest monotonne. Pierwszoplanową rolę odgrywają padające pod małym kątem promienie słoneczne, które w marcu i kwietniu odbijają się w miliardach kryształów lodu i śniegu, tworząc niepowtarzalne miraże.

Paradoksalnie, surowe zimowe warunki sprzyjają podróżom. Śnieg stanowi fantastyczne medium dla polarników, mosty śnieżne na lodowcach trzymają mocno, fiordy pokrywa stabilna warstwa lodu morskiego. Spadek temperatur i pojawienie się słońca po długiej nocy polarnej otwiera szczyt sezonu ekspedycji. Ciężki plecak i buty trekkingowe można wreszcie zamienić na zestaw narciarski i sanki z bagażem, z garaży wyciągane są skutery śnieżne, a psy husky mogą nareszcie dać upust swojej niespożytej energii…

Atrakcje wyprawy

  • wspaniały krajobraz centralnej i zachodniej części Spitsbergenu w niezwykłej scenerii arktycznej zimy
  •  7-godzinna wyprawa psimi zaprzęgami do doliny Bolterdalen oraz eksploracja jaskini lodowcowej (dwuosobowe zaprzęgi, każdy z uczestników prowadzi zaprzęg)
  • całodniowa wyprawa skuterami śnieżnymi (ponad 100 km szlaku) do rosyjskiego miasta górniczego Barentsburg, położonego w Grönfiordzie nad zachodnim wybrzeżem Spitsbergenu
  •  kilkunastokilometrowy pochód na nartach z pulkami (uczestnicy zamiennie ciągną za sobą sanie ekspedycyjne) do położonej po wschodniej stronie Adventfiordu opuszczonej historycznej części Longyearbyen – Hiorthhamn (opcjonalnie do Hiorthhamn można dotrzeć ratrakiem śnieżnym)
  • możliwość zobaczenia reniferów, lisów polarnych, fok, pardw a także niedźwiedzi polarnych

Program wyprawy

Mobirise

DZIEŃ TRANSFEROWY (31.03.2019)

Transfer

Przelot na Spitsbergen we własnym zakresie. Transfer z lotniska do miejsca noclegowego w Longyearbyen.
****************************************************
Nocleg: polski dom w Longyearbyen

Mobirise

DZIEŃ PIERWSZY  (1.4.2019)

Longyearbyen

Start wyprawy. Ale zanim wyruszymy w teren, rozsądnie jest poświęcić nieco czasu na aklimatyzację. Spacer uliczkami norweskiej stolicy Svalbardu - Longyearbyen oraz piesze wędrówki po jej najbliższych okolicach to doskonała okazja do oswojenia się z arktycznym klimatem.

Na naszej trasie napotkamy wiele obiektów historycznych, naukowych, ważnych dla funkcjonowania polarnej osady – siedzibę Gubernatora, Uniwersytet Svalbardzki (UNIS), Globalny Bank Nasion, liczne pozostałości działalności górniczej. Chętni będą mogli zwiedzić ekspozycje Muzeum Polarnego, Galerii Svalbardzkiej oraz muzeum ekspedycji, których celem było zdobycie bieguna północnego.

******************************************************
Dystans do pokonania tego dnia piechotą: ok. 10 km.
Czas trwania: 7-8 godzin.
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.

Mobirise

DZIEŃ DRUGI  (2.4.2019)

Wyprawa psim zaprzęgiem

Rankiem transfer na miejsce startu wyprawy psimi zaprzęgami – do doliny Adventdalen (okolice Camp Barentz). Szkolenie z obsługi zaprzęgu, dobór wyposażenia - każdy z uczestników otrzyma komplet odzieży zapewniającej komfort termiczny podczas jazdy psim zaprzęgiem: kombinezon, buty oraz łapawice. Uczestnicy poruszają się dwuosobowymi zaprzęgami, zamiennie w charakterze prowadzącego zaprzęg lub pasażera.

Po dwóch godzinach jazdy dotrzemy do jaskini lodowcowej, położonej w jednym z lodowców zwieńczających górną część doliny Bolterdalen. Główny korytarz jaskini, którym będziemy się poruszać, liczy kilkaset metrów. Wydrążony przez wody roztopowe lodowca zawiera bogatą szatę naciekową – lodowe stalagmity i stalaktyty, które rokrocznie, podczas wiosennych roztopów, ulegają zniszczeniu. Odbudowują się na nowo jesienią, gdy na Spitsbergen powraca mróz.

Po wyjściu z jaskini spożyjemy lekki lunch i zjedziemy w dół Bolterdalen. Późnym popołudniem powrót do miejsca noclegowego w Longyearbyen.

***********************************************************
Dystans do pokonania tego dnia psim zaprzęgiem: ok. 20 km.
Czas trwania: 6 – 7 godzin.
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.

Mobirise

DZIEŃ TRZECI  (3.4.2019)

Na nartach wzdłuż Adventfjordu

Kontynuujemy naszą wędrówkę po Spitsbergenie. Tym razem poruszać będziemy się na nartach, ciągnąc za sobą sanie ekspedycyjne - pulki. To klasyczny system transportu sprzętu i żywności podczas narciarskich wypraw polarnych. Naszym celem jest Hiorthhamn – historyczna, opuszczona część Longyearbyen, położona na północno-wschodnim brzegu Adventfjordu. Miejsce to nazywane jest również Moskushamn, ponieważ w roku 1929 podjęto próbę jego zasiedlenia populacją sprowadzonego z Grenlandii wołu piżmowego. Roztacza się stąd rozległa panorama współczesnych dzielnic Longyearbyen. Podziwiać można także wspaniałe widoki gór i lodowców zachodniego Isfjordu.

Tego dnia wędrować będziemy wzdłuż wybrzeża Morza Grenlandzkiego i obserwować różnorodne formy lodowego wybrzeża. Na krach lodowych będziemy wypatrywali fok. Będziemy też testować różne techniki poruszania się w zimowej Arktyce, a w zaimprowizowanym obozie przygotujemy posiłek i zakosztujemy liofilizowanej kuchni ekspedycyjnej.

Drogę powrotną obierzemy środkiem potężnej doliny Adventdalen.

***********************************************************
Dystans do pokonania tego dnia na nartach: ok. 12 km
Czas trwania: 8 – 9 godzin
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.

Mobirise

DZIEŃ  CZWARTY  (4.4.2019)

Rajd skuterami do Barentsburga

Rankiem transfer na miejsce startu wyprawy skuterami śnieżnymi. Instruktaż dotyczący jazdy skuterem oraz dobór wyposażenia - każdy z uczestników otrzyma komplet odzieży zapewniającej komfort termiczny podczas jazdy skuterem: kombinezon, buty, kominiarkę, kask oraz łapawice.

Wyruszamy w stronę osady górniczej Barentsburg – rosyjskiej enklawy na Svalbardzie. Podróżujemy zaśnieżonymi dolinami – kanionem Todalen i potężną Colesdalen, a następnie wybrzeżem Isjiordu, poprzez przylądki Kapp Laila i Kapp Heer.

Po dotarciu do Barentsburga odbędziemy surrealisty spacer jego ulicami, rodem z ubiegłej epoki. W centrum osady wciąż tkwi popiersie Lenina, a jeden z bloków mieszkalnych opatrzono wielkim transparentem „Naszym celem komunizm". Będziemy też mieli okazję zakosztować rosyjskiej kuchni.

W drodze powrotnej, jeśli warunki na to pozwolą, obierzemy alternatywą trasę poprzez wielkie doliny Grøndalen i Skiferdalen. Do Longyearbyen powrócimy we wczesnych godzinach wieczornych. 

***********************************************************
Dystans do pokonania tego dnia skuterami: ok.120 km.
Czas trwania: 9 - 10 godzin
Nocleg: polski dom w Longyearbyen.

Mobirise

DZIEŃ TRANSFEROWY  (5.4.2019)

Transfer

Podróż lotnicza wybraną trasą do Polski.

Zobacz film z naszego wyjazdu w kwietniu 2018:

Autor: Maks Kowalski

Ważne informacje

  • Wyprawa rozpoczyna i kończy się na Spitsbergenie w Longyearbyen. Dodatkowe dwa dni transferowe przeznaczone są dolot i powrót drogą lotniczą we własnym zakresie. Biuro Podróży NARVAL może jednak pomóc w rezerwacji biletów lotniczych.  
  • Polarnicy-przewodnicy ekspedycji zastrzegają sobie prawo zmiany trasy w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub problemów kondycyjnych albo zdrowotnych uczestników. Poszczególne moduły wyprawy mogą być realizowane w innej kolejności niż przedstawiono to powyżej.
  • Koszt wyprawy (pobyt na Spitsbergenie) wynosi 6500 zł. I rata – w wysokości 20% kosztu – płatna jest w ciągu siedmiu dni od daty podpisania umowy z Biurem Podróży NARVAL.
  • Wspomniany wyżej koszt obejmuje:  wyprawę psimi zaprzęgami do jaskini lodowcowej w Bolterdalen * wyprawę narciarską do opuszczonej osady Hiorthhamn * wyprawę skuterami śnieżnymi do rosyjskiej osady Barenstsburg * zaopatrzenie ekspedycji w niezbędny sprzęt: skutery wraz z odzieżą ochronną; sprzęt narciarski – narty, buty, kije; namioty ekspedycyjne, kuchenki wraz z paliwem, sanie polarne – pulki/parisy ) oraz wynajęcie psich zaprzęgów * zaopatrzenie ekspedycji w sprzęt do łączności, nawigacji oraz broń na wypadek spotkania z niedźwiedziami polarnymi * 5 noclegów w polskim domu w Longyearbyen * 3 posiłki popołudniowe - lekki lunch podczas wypraw psimi zaprzęgami i narciarskiej, lunch w restauracji w Barentsburgu podczas wyprawy skuterowej * opiekę doświadczonych polskich i norweskich polarników podczas poszczególnych etapów wyprawy * transfery samochodowe na trasach polski dom w Longyearbyen – miejsca startu/zakończenia poszczególnych modułów wyprawy * ubezpieczenie SAR (Search and Rescue) do wysokości zdefiniowanej przez Gubernatora Svalbardu * ubezpieczenie KL do kwoty min. 10 000 EUR * składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
  • Wspomniany wyżej koszt nie obejmuje: transferu lotniczego na Spitsbergen (bilet od ok. 1500-2000 PLN w obie strony) * transferu busem / taksówką na trasie lotnisko – polski dom w Longyearbyen (ok. 150 NOK / 75PLN) * opcjonalnej dopłaty za podróż do Hiorthhamn ratrakiem śnieżnym (ok. 200 NOK / 100 PLN) * wyżywienia z wyjątkiem posiłków podczas ekspedycji psimi zaprzęgami, narciarskiej i skuterowej * biletów wstępu do muzeów i galerii w Longyearbyen * ewentualnych dodatkowych kosztów nie ujętych powyżej.

Warto wiedzieć

  • WARUNKI ATMOSFERYCZNE. Wyprawa będzie działała w stosunkowo łatwym terenie, w przeważającej mierze położonym poniżej 500 m n.p.m. Jednak w kwietniu na Spitsbergenie nawet na zaplanowanej trasie mogą wystąpić trudne warunki atmosferyczne. Typowe temperatury w tym okresie: od – 20 st. C do -5 st. C. Temperatury skrajne: poniżej -25 st. C, w czasie odwilży - nawet do +5 st. C. Prędkości i kierunki wiatru zmienne, zależne od lokalnej orografii terenu. Maksymalna prędkość w porywach może dochodzić do 40 m/s. Bardzo silny wiatr w połączeniu z bardzo niskimi temperaturami powodują wysoki czynnik wychłodzenia organizmu: temperatura odczuwalna może wynieść poniżej -40 st. C.  Możliwość wystąpienie intensywnych opadów śniegu i silnych zamieci, w tym white-out (białych ciemności).
  • WARUNKI TERENOWE. Wyprawa została przygotowana przede wszystkim dla tych, którzy pierwszy raz odwiedzą Arktykę zimą. Z obciążeniem sprzętem ekspedycyjnym (pulki), pokonać będziemy musieli jedynie krótki odcinek ok. 12 km (sanie ciągniemy w systemie zmianowym, będą one ważyć maksymalnie 25 kg). Będzie zatem okazja, by spróbować sił w systemie prawdziwej narciarskiej ekspedycji polarnej, jednak niebezpieczeństwo, że ktoś nie podoła jej trudom, praktycznie nie istnieje. Trasy wyprawy nie są trudne technicznie. W przeważającej swej części wiodą rozległymi dolinami polodowcowymi oraz po bezpiecznych partiach lodowców. Nie planujemy trawersowania położonych na znacznej wysokości płaskowyży lodowcowych, ani przekraczania szerokich partii lodu morskiego. Dlatego od uczestników nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie polarne, alpinistyczne ani morskie. Większość tras prowadzi jednak przez otwartą przestrzeń lodowo–śnieżnego pustkowia centralnego Spitsbergenu, gdzie również w kwietniu mogą wystąpić bardzo trudne warunki atmosferyczne, które będą w znacznym stopniu utrudniały pokonanie nawet prostego technicznie terenu. Od uczestników wyprawy oczekujemy więc bezwzględnego podporządkowania się poleceniom polskich i norweskich polarników prowadzących ekspedycję. Trasa wyprawy będzie modyfikowana w zależności od panujących warunków oraz kondycji uczestników.

 Zgłoszenia / Kontakt

Zgłoszenia na wyprawę:

(wystarczy podać imię)

+48 91 432 08 37

"ZEW PÓŁNOCY"

(zgłoszenia i ogólne informacje)

+48 661 795 892

BIURO PODRÓŻY NARVAL

(zgłoszenia, płatności, szczegóły organizacyjne)


Zaproś na wyprawę przyjaciół