Duńskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że pełne zrównanie płci w obowiązkowej służbie wojskowej wejdzie w życie 1 lipca 2025 r. Kobiety, które ukończą 18 lat po tej dacie, będą musiały uczestniczyć w obowiązkowym Forsvarets Dag (Dniu Obrony) w 2026 roku.
Forsvarets Dag to obowiązkowe spotkanie informacyjno-kwalifikacyjne dla Duńczyków, którzy osiągnęli wiek poborowy (18 lat). Jest to część procesu selekcji do służby wojskowej. Podczas kwalifikacji mają miejsce przegląd lekarski i testy fizyczne, podczas których komisja ocenia, czy dana osoba nadaje się do służby wojskowej. Uczestnicy dowiadują się także, czym jest służba wojskowa, jakie mają możliwości, będąc w armii, i jak wygląda codzienne życie żołnierza.
O przyszłości poborowego decyduje losowanie – lodtrækning. To przypadek sprawia, kto zostanie powołany do służby, jeśli zgłosi się za mało ochotników. Jeśli rekrut nie zostanie wylosowany, nie bierze już udziału w kolejnym „totolotku” – losowanie odbywa się tylko raz.
W 2026 r. służba zasadnicza w Danii zostanie ujednolicona i będzie trwała 11 miesięcy. Obecnie pobyt w wojsku trwa tylko 4 miesiące, z wyjątkiem niektórych formacji, jak Gwardia Królewska czy jednostki specjalne, gdzie służba może trwać do 12 miesięcy.
Pierwotnie planowano wprowadzenie pełnego zrównania płci od 2027 roku. Ze względu na sytuację polityczną i rosnące obawy duńskiego rządu odnośnie bezpieczeństwa podjęto decyzję o przyspieszeniu poboru kobiet i zwiększeniu tym samym liczby rekrutów.
Nowe przepisy, które uchwalono w przyspieszonym trybie, przewidują także możliwość powoływania kobiet na stanowiska podoficerskie i oficerskie.
Źródło: Forsvarsministeriet (www.fmn.dk)
Fot. Mathew Browne
|