W położonej w szwedzkim regionie Blekinge miejscowości Mörrum działa jeden z najsłynniejszych ośrodków wędkarskich Skandynawii. Przepływająca przez osadę rzeka o tej samej nazwie, czyli Mörum, uchodzi za niebywale atrakcyjną do połowów łososi i troci. Prawdziwy raj mają tu zwłaszcza miłośnicy wędkarstwa muchowego. Sława Mörrum sięgnęła daleko poza Europę, stąd Szwedzi musieli wprowadzić określone limity połowów - wędkarze rezerwują miejsca z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ale i ci, którzy nie mają wiele wspólnego z wędkowaniem powinni zajrzeć do Mörrum. 1 kwietnia, wraz z oficjalnym otwarciem sezonu wędkarskiego, otwiera swoje podwoje zlokalizowany tuż przy rzece Laxens Hus - Dom Łososia, w którym można dowiedzieć się wszystkiego na temat tej szlachetnej ryby. Na miejscu jest m.in. 13-metrowej długości akwarium z gatunkami ryb żyjących w rzece Mörrum, prezentowany jest rozwój techniki łowienia łososi od średniowiecza do dziś, w tym ostatnim przypadku chodzi oczywiście o wędkarzy, nie zabrało też rekordowych okazów łososi, złapanych w wodach Mörrum. Obok Domu Łososia działa nie mniej znana restauracja Laxerian, wyspecjalizowana w daniach z ryb, w tym głównie z łososi.
Laxens Hus będzie czynny od 1 kwietnia do 31 października codziennie od godz. 9.00 do 17.00. Ceny wstępu: 65 SEK, dzieci i młodzież (7-18 l.) 35 SEK, bilet rodzinny (dwoje dorosłych i dzieci) 150 SEK.
Wiecej: www.morrum.com
Na zdjęciu: Laxens Hus w Mörrum (fot. Marcin Jakubowski)
|