W ostatnim dniu sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie supernowoczesnej sali koncertowej Musiikkitalo, Helsinki Music Center, położonej w samym sercu Helsinek. Sala znajduje się naprzeciw gmachu parlamentu - Eduskunta, w odległości spaceru od dworca głównego Rautatieasema, pomiędzy zabytkowym Muzeum Narodowym i galerią sztuki współczesnej Kiasma.
O tym, że w centrum miasta ma powstać reprezentacyjna sala koncertowa dla stołecznych orkiestr symfonicznych, tułających się od lat bez stałej siedziby, wiadomo było już w 1992 roku. Toczyła się publiczna debata, w której ostro ścierali się rzecznicy rozmaitych grup interesu. Rozważano, kto ma sfinansować projekt, która z orkiestr osiądzie w nowej siedzibie, a nade wszystko, gdzie ma być zlokalizowane to nowe centrum koncertowe.
Władze miasta planowały zburzyć dziewiętnastowieczne magazyny kolejowe, zajmujące rozległy plac naprzeciwko parlamentu i tam ulokować centrum. Przeciwna takiemu rozwiązaniu była wielotysięczna i bardzo aktywna część mieszkańców stolicy, znaczną część z nich stanowiła młodzież reprezentująca kultury alternatywne, które na dobre umościły sobie gniazdo w magazynach i na okalającym je terenach.
Spory zapewne trwałyby do dziś, gdyby nie wydarzenia, które miały miejsce 5 maja 2006 roku. Tego dnia w jednym z magazynów wybuchł pożar - największy współczesny pożar stolicy, którego przez wiele godzin nie mogły ugasić liczne ekipy straży pożarnej. Wokół płonących magazynów zebrał się parotysięczny tłum mieszkańców miasta, by do późna w nocy obserwować jak, pomimo wysiłków straży, kolejne budynki pochłania żywioł.
Tymczasem już na 6 lat przed pamiętnym pożarem magazynów rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięzcą okazało się biuro architektoniczne Laiho-Pulkkinen-Raunio. Do zaprojektowania rozwiązań akustycznych budynku zaproszono światowej sławy specjalistę w tej dziedzinie - Yasuhisa Toyota. Wtedy też zapadły ostateczne decyzje władz stolicy dotyczące lokalizacji i budowy centrum muzyki. Jednak dopiero jesienią 2008 roku nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. W historii budowy był też i niesławny epizod polski, związany ze skandalem płacowym dotyczącym polskich robotników pracujących przy wznoszeniu gmachu.
Dom Muzyki jest siedzibą dwóch orkiestr: Helsińskiej Orkiestry Filharmonicznej oraz Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia. Główna sala mieści 1700 osób, pięć mniejszych audytoriów może pomieścić od 140 do 400 osób. Współużytkownikiem gmachu jest Akademia Sibeliusa, słynna fińska uczelnia muzyczna. W budynku mieści się między innymi biblioteka i audioteka akademii.
Podobnie jak zabytkowe już dziś dzieło Alvara Aalto - wykładany białym marmurem gmach Finlandiatalo - nowe muzyczne centrum ma służyć również za centrum konferencyjne i przestrzeń dla prezentacji sztuki. Dom Muzyki ma być otwarty dla różnorodnych form sztuki oraz wydarzeń publicznych.
Tekst:
Anna Kulicka-Soisalon-Soininen - dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych
Jukka Soisalon-Soininen - dziennikarz, przewodnik i tour operator. Organizuje podróże tematyczne dla grup i osób indywidualnych głównie w Polsce i Finlandii, ale też w Estonii, na Ukrainie i innych krajach Europy. Kontakt: jukka.soisalon-soininen@kolumbus.fi
Więcej o Musiikkitalo: www.musiikkitalo.fi
Na zdjęciu: gmach Musiikkitalo (Helsinki Music Centre / Arno de la Chapelle)
|