W dniach 10 - 28 października 2011 r. w 15 miastach na Śląsku i w Zagłębiu odbędzie się Festiwal NORDALIA. Będzie to już 10. edycja projektu, który jest poświęcony państwom nordyckim. Będzie gościł w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Łazach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Zabrzu i Zawierciu.
Celem festiwalu NORDALIA jest przybliżenie Skandynawii poprzez zaprezentowanie różnych tematów z wielu dziedzin m.in.: nauki, kultury, sztuki, fotografii, ekologii, historii, kinematografii, literatury, muzyki.
NORDALIA są adresowane do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do najmłodszych, młodzieży szkolnej i studentów. Organizatorzy nie zapominają o pozostałej publiczności. Po raz kolejny słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i Sosnowcu będą mogli wysłuchać wykładów z historii, muzyki i wulkanologii.
W tym roku festiwal rozpoczyna się już 3 października prezentacją różnych wystaw w kilku miastach, które będą trwały prawie cały miesiąc. Tematem ich są Skandynawia i Skandynawowie.
W dniu 9.10.2011 r. będzie można posłuchać w radiu eM muzycznej audycji radiowej p.t.: "Na łąkach nostalgii", prowadzonej przez Jacka Kurka, 10 i 11 października zostaną zorganizowane się w Katowicach dwa koncerty gitarowe w wykonaniu duńskiego muzyka Mikkela Andersena.
11 października w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek odbędzie się wernisaż wystawy "Norweskie Inspiracje - od tradycji do współczesności". Jest to bardzo interesująca wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski. Godnym polecenia są także inne wystawy fotograficzne poświęcone Norwegii, których autorką jest Agnieszka Kępska.
Również 11 października odbędzie się 9. edycja Nordyckich Kulinariów, podczas których uczniowie dziewięciu szkół gastronomicznych województwa śląskiego zaprezentują swoje umiejętności podając dania charakterystyczne dla kuchni państw nordyckich. Gospodarzem tegorocznego przeglądu będzie katowicki Zespół Szkół Gastronomicznych.
Wiele spotkań będzie poświęconych historii począwszy od okresu wikińskiego. Innym dominującym tematem będzie skandynawska przyroda i ekologia, które będą prezentowane w formie warsztatów i wykładów. Będzie także okazja do wysłuchania wykładu na temat wzornictwa duńskiego.
Literatura będzie kolejną dziedziną prezentowaną w sposób obszerny. Tematy będą poświęcone m.in. H. Ch. Andersenowi, literaturze dziecięcej, szwedzkiej literaturze kryminalnej. Bohaterowie książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren zostaną zaprezentowani przez aktorkę Edytą Jungowską. Spotkanie to odbędzie się w dniu 23 października w MDK Giszowiec.
Ponadto w spotkaniach będą uczestniczyli tłumacze literatury skandynawskiej, naukowcy z ośrodków uniwersyteckich z Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, dziennikarze, tłumacze, podróżnicy, artyści - plastycy i wiele innych interesujących osób.
W dniach od 14 do 23 października w katowickim Kinie Studyjnym "Światowid" zostanie zorganizowany przegląd nowszych filmów duńskich dla dorosłych. Natomiast MDK Szopienice zaprezentuje filmy dla dzieci i młodzieży, które będą wyświetlane w dniach 17 - 21 października.
Informacji o festiwalu udziela jego pomysłodawczyni i organizatorka Maria Danielska, tel. 606 618 433, e-mail: maria.grillgas@sto2.com
Patronat nad imprezą objął Magazyn Skandynawski "Zew Północy".
|